Müşteri Hizmetleri 02122431909

BLOG

 PİRİNÇ Nedir Ve Niye Pirinç Malzemesiyle Çalışıyoruz?

 

Pirinç, bakıra çinko katılarak elde edilen sarı renkteki alaşımların genel ismidir.

 

Pirinç, çok az manyetik özelliği olan bir metaldir ve bu nedenle geri dönüştürülebilmektedir. Bu özelliği sayesinde, paslanma veya çürüme gibi bir olasılığı yoktur ve tarihten bugüne kadar gelen değerli antika ve tarihi eserlerin çoğunluğu pirinçten yapılmış veya kombin olarak kullanılmıştır.

Bizde “HARUN TORNA” olarak el işçiliği ile ürettiğimiz her bir ürünü, ağırlığı ve güzelliği ile bugününüzde ve sizden sonraki aile bireylerine miras bıraka bileceğiniz, hanenizin bir parçası olmayı arzuluyoruz. Bu nedenle tasarımlarımızın her milimetresini, geçmişte, bugünde ve gelecekte göze değerli kılınması için dizayn etmeye çaba sarf ediyoruz.

 

Şamdan Ne Demek?

 

Şamdan-Muşamba

Arapça kök ŞM: mum

 

Arapça mum anlamına gelen Şem’ sözcügünün Türkçede bir birleşiği, bir de türevi var.

Farsça -dan bileşeniyle yapılan şamdan, ‘’mum taşır’’ demek. Müşemma’ ise Arapça ‘’mumlanmış’’ anlamına geliyor. Şamdan (aletler) üzerine kandil, mum veya herhangi bir ışık kaynağı konulan yüksek tabla anlamına gelmektedir

 

Eş anlamlılar

çırakma, mumluk, şamdanlık

 

Üst kavramlar

ışık kaynağı

 

Mum Söndürme Aparatı Nedir?

 

Mum makası olarak icat edilen söndürme aparatı ilk olarak Christopher Pinchbeck tarafından geliştirildi ve 1776'da İngiltere'de patenti alındı.

 

Mum makası üzerinde yükseltilmiş yuvarlak bir kase bulunan bir çift bodur makas gibi görünüyor ve Buradaki fikir, kaseye takılan fitili kesmek ve mumu, üflemeden duvarları kurumak ve sıcak fitil herhangi bir şeyi yakmadan güvenli bir şekilde söndürmekti.

Geleneksel olarak, tüm söndürücüler pirinç, bakır veya kalaydan yapılmıştır ve birçoğu özenle işlenmiştir. İşlevsel bir sanat eseri yaratma geleneği, bugün modern mumluklarda devam ediyor ve incelikle bükülmüş kulplar, oyulmuş desenler modern bir enfiyeyi ev, iş yerı aksesuarı olarak kullanmaya tasarlanıyor 

© 2020 HARUN TORNA. Tüm hakları saklıdır.

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.